Досвід проведення вакцинації в умовах війни

Досвід проведення вакцинації в умовах війни

30 квітня 2024 року в Києві відбувся Національний діалог, присвячений Всесвітньому тижню імунізації, на якому представники Міністерства охорони здоров’я України, Центру громадського здоровʼя та міжнародні партнери говорили про те, як відбувається вакцинація громадян в умовах воєнних дій, як збільшити охоплення профілактичними щепленнями дітей та дорослих й зробити їх якомога більш доступними для всіх мешканців країни, повідомляє Міністерство охорони здоров’я України

«Імунопрофілактика населення під час повномасштабної війни — це питання національної безпеки. Впродовж останніх двох років Міністерству охорони здоров’я за співпраці з міжнародними партнерами вдалося забезпечити безперебійну наявність вакцин для рутинної вакцинації у кожній області у 2022-23 роках, на рівні країни замінено 98% холодового обладнання (холодильників та морозильних камер), яке використовується саме для забезпечення вакцинації, починаючи від складів національного рівня до створення чи ремонту таких холодових кімнат на рівні обласних центрів контролю та профілактик хвороб. Це дозволяє забезпечити безперебійну вакцинацію населення, наявність препаратів в регіонах та зробити щеплення доступними для кожного українця незалежно від місця проживання», — зазначив заступник Міністра охорони здоров’я, головний державний санітарний лікар України Ігор Кузін під час обговорення на Національному діалозі до Всесвітнього тижня імунізації.

Окрім Ігоря Кузіна, участь у заході взяли також генеральний директор Центру громадського здоровʼя Михайло Росада, голова Бюро Всесвітньої організації охорони здоровʼя в Україні Ярно Хабіхт, голова Представництва Дитячого фонду ООН ЮНІСЕФ в Україні Мунір Мамедзаде, голова Національної технічної групи експертів з питань імунопрофілактики (НТГЕІ) Федір Лапій, а також представники професійної спільноти, науковці, експерти.

Учасники діалогу розглянули наявну ситуацію з охопленнями плановими щепленнями дітей і дорослих у різних регіонах України. У 2022 році у порівнянні з 2021 роком охоплення щепленнями проти всіх інфекцій, передбачених Національним календарем щеплень, та в усіх вікових групах сильно знизилося, адже в пріоритеті більшості українців була фізична безпека їхніх родин, а всі інші питання відходили на другий план. У 2023 році всі показники охоплення вакцинацією почали зростати. Значний прогрес було досягнуто у щепленнях проти кору, паротиту і краснухи — вакциновано 92,4 % однорічок та 87,3 % шестирічок. Це результат кампанії, спрямованої на надолуження пропущених щеплень.

«На сьогодні в Україні працює 2 464 заклади усіх форм власності, у яких діти й дорослі можуть безоплатно отримати щеплення за національним календарем. Усі вони повністю забезпечені якісними та безпечними вакцинами. Наша мета — спільними зусиллями сформувати систему, у якій кожна людина, незалежно від віку й місця проживання, повною мірою усвідомлює та користується перевагами вакцинації, щоб підтримувати своє здоров’я та благополуччя», — розповів учасникам керівник Центру громадського здоровʼя Михайло Росада.

Серед основних причин недостатніх рівнів охоплення щепленнями: переселення людей у межах України та за кордон, зміна пріоритетів, адже порівняно із воєнними загрозами життю інфекційні захворювання не сприймаються як ризик, а також недовіра до вакцинації через фейки та міфи.

Представник Бюро ВООЗ в Україні наголосив на ризиках, які постають перед країною та які слід враховувати при довгостроковому плануванні зміцнення програми імунізації.

«Ми бачимо тривожні сигнали про поширення кору в Європі. В Україні ситуація контрольована, але варто памʼятати, що ризик спалаху залишається високим. Водночас минулого року, незважаючи на війну та серйозні пошкодження медичної інфраструктури, країні вдалося ліквідувати спалах поліомієліту та збільшити охоплення щепленнями у віддалених сільських районах. Це свідчення того, що спільними зусиллями державних інституцій, міжнародних організацій та громадянського суспільства ми можемо подолати будь-які виклики у цей складний час», — сказав голова Бюро ВООЗ в Україні д-р Ярно Хабіхт.

Про причини, з яких українці не отримують планових щеплень, говорив голова Представництва Дитячого фонду ООН ЮНІСЕФ в Україні Мунір Мамедзаде, посилаючись на дослідження на тему імунізації за 2023 рік.

Для того щоб спонукати якомога більше людей не відмовлятися від планових щеплень дітей та вакцинуватися самим, учасники зустрічі домовились розробити спільний проект резолюції про синхронізацію діяльності в сфері імунізації.

Представники проекту USAID «Розбудова стійкої системи громадського здоровʼя» говорили про роль мобільних команд як інструменту розширення доступу до вакцинації в умовах невизначеності. Також на заході обговорювали підтримку партнерів у розбудові надійних ланцюгів постачання вакцин.

Нагадаємо, що Україна має одну з найсучасніших систем транспортування та зберігання вакцин у світі. Це стало можливим завдяки співпраці з іноземними партнерами. Зокрема, ЮНІСЕФ разом зі Світовим банком, альянсом «GAVI» та Агентством США з міжнародного розвитку (USAID) закупили й доставили майже 6600 холодильників та морозильних камер, які забезпечують ефективне зберігання вакцин у закладах охорони здоров’я й пунктах вакцинації, та 36 автомобілів для транспортування вакцин.

НАШ ГРАД