Діти, які тимчасово перебувають на лікуванні в медзакладах, зможуть паралельно навчатись
Уряд та громадянське суспільство об’єднали зусилля для того, щоб створити умови для навчання всіх українських дітей, які тимчасово перебувають на лікуванні в медзакладах – створено проект Положення, що врегульовуватиме цей процес. Про це повідомила Міністр освіти і науки Лілія Гриневич під час зустрічі в Західноукраїнському спеціалізованому дитячому медичному центрі, що у Львові.
Цей центр, що ширше відомий як «Чорнобильська лікарня», вже надає можливість своїм пацієнтам навчатися паралельно з лікуванням. Там діти не лише можуть отримувати освіту, не гаючи час протягом тривалого стаціонарного лікування, а й мають постійне нагадування про те, що стінами лікарні життя не обмежується.
«У нас діти мають ті ж розумові здібності, що й інші. Багато з них цілком можуть навчатися. Ми навіть мали тут у себе переможця олімпіади з математики, і саме вчитель у нашій лікарні підготував його до цього. Наші діти складають ЗНО. Тому навчання є надзвичайно важливою складовою для них», – розповіла Ірина Цимбалюк, керівник відділення гематології та інтенсивної хіміотерапії Західноукраїнського спеціалізованого дитячого медичного центру.
Мета Міністерства освіти і науки, що підтримало ініціативу журналістки Наталії Мосейчук та колективу проекту «Право на освіту», в тому, щоб дати таку ж можливість навчатися пацієнтам з усієї країни.
«Зараз доступ дітей до освіти є одним із пріоритетів МОН. У нас є спеціалізована субвенція для дітей з особливими освітніми потребами – 504 млн на цей рік, ми створюємо опорні школи, щоб дати рівні шанси на навчання для дітей з міської та сільської місцевостей, зараз працюємо над тим, щоб діти у школах нацменшин мали рівні можливості отримати знання з державної мови. І я вдячна громадськості, що привернула увагу до проблеми навчання при лікарнях. Освіта для дітей тут може мати навіть більше значення, ніж в інших умовах», – зазначила Міністр освіти і науки Лілія Гриневич.
Вона додала, що в роботі над цим проектом чи не найбільше допоміг досвід двох лікарень Львівської області – «Чорнобильської» та «ОХМАТДИТ». Саме модель навчального процесу в цих закладах лягла в основу Положення, що має масштабувати цей досвід на всю Україну.
«У нашому випадку важливу роль відіграла взаємодія – між департаментом охорони здоров‘я і департаментом освіти, між нами та школою. У нас тут склалися партнерські відносини, і ми змогли владнати питання навчання дітей на своєму рівні. Але там, де цього порозуміння нема, такі проекти реалізовувати значно важче», – підкреслив головний лікар Західноукраїнського спеціалізованого дитячого медичного центру Андрій Синюта.
Проект Положення прописує основи, на яких може бути організовано навчання при лікарні.
Зокрема, передбачено як очне навчання в класах при лікарні, так і біля ліжка дитини. Організацію освітнього процесу здійснює школа, на території обслуговування якої знаходиться медзаклад.
При цьому необхідні умови (приміщення) для організації освітнього простору має забезпечити керівник лікарні.
Нормативи наповнюваності класів – від 4 до 12 осіб. Щоб школа могла створити такий клас, медзаклад має повідомити її про кількість дітей шкільного віку, які перебувають на стаціонарному лікуванні, в розрізі вікових категорій.
Передбачено, що в лікарні, якщо це дозволяє стан здоров’я дитини, проводитимуться і контрольні, і ДПА – це дозволить дитині після завершення лікування підтвердити набуті знання спеціальною довідкою та продовжити навчання, а не перескладати предмети.
При лікарнях існуватимуть і звичайні класні журнали, і розклад, в них завозитимуть підручники.
Щоденне навантаження на учня не зможе перевищувати 3 навчальні години на день для початкової освіти та 4 навчальні години – для базової середньої та профільної середньої освіти.
Наразі розроблено лише проект Положення. Міністерство продовжує працювати над його удосконаленням. Зокрема, свої пропозиції до документа передала й Алла Гунька, що курує напрямок навчання при лікарнях на Львівщині. Вони з-поміж іншого стосувалися обсягу навчального часу та обліку годин вчителя.
«Далеко не кожен вчитель може працювати в лікарні, особливо з онкохворими дітьми. Але наші вчителі живуть цим», – відзначила заступник директора НВК «Школа-Садок «Софія», заклад якої закріплений за «Чорнобильською лікарнею», Оксана Коцюруба.
Як раніше повідомлялося, сьогодні, 17 серпня 2018 року, Міністр освіти і науки Лілія Гриневич перебуває з робочою поїздкою на Львівщині.