Запроваджується електронна акцизна марка
З 1 травня запрацює система «Електронна акцизна марка» для захисту споживачів від контрафактної алкогольної продукції. Уряд дав старт запровадженню даної системи на засіданні 12 лютого, повідомляє Департамент комунікацій Секретаріату Кабінету Міністрів України.
«Це створить рівні умови для виробників та спростить ведення бізнесу шляхом заміни паперових замовлень на електронні через е-кабінет платників податків. І сприятиме посиленню боротьби з ухиленням від сплати податків та зменшенню тіньового обігу алкогольних напоїв», — зазначив Прем’єр-міністр України Олексій Гончарук.
Урядове рішення передбачає нанесення на марку акцизного податку для алкогольних напоїв двох додаткових елементів: QR-код та штрих код. У цих кодах будуть зашифровані реквізити марок. Запровадження таких кодів є необхідною передумовою для створення системи контролю за обігом підакцизних товарів.
Для одержання акцизних марок, перевірки сплати акцизу та звітування виробник використовуватиме Електронний кабінет платника податків. Таким чином паперових заявок на отримання марок з часом не буде.
Слід зазначити, що система «Електронна акцизна марка» будуватиметься за компонентним (модульним) принципом. Це означає, що базовий, початковий функціонал можна буде розширювати, наприклад, для погашення акцизної марки під час її продажу з використанням РРО.
Як повідомила Міністр фінансів Оксана Маркарова, паралельно із запровадженням електронної акцизної марки для алкогольних виробів та можливістю для населення перевіряти акцизну марку на легальність за допомогою відкритої бази даних, Міністерство разом із профільним комітетом ВР якнайшвидше опрацює законодавчі ініціативи щодо повноцінного запровадження трек-енд-трейс.
Нині в тестовому режимі вже працює сервіс перевірки акцизних марок. Марку можна перевірити в “ручному” режимі шляхом введення її реквізитів у Електронному кабінеті платника податків у сервісі «Пошук акцизної марки», створеному ДПС. Цей сервіс надає можливість здійснювати громадський контроль за обігом підакцизних товарів.
З 14 лютого стартує розробка відкритого API, що дасть змогу стороннім розробникам створювати власні програмні засоби для сканування акцизних марок.
Протягом 2019 року з незаконного обігу вилучено алкогольних напоїв вартістю 154,8 млн грн.
Упродовж січня 2020 року вже здійснено 443 фактичні перевірки у місцях роздрібної торгівлі алкогольними напоями та встановлено 435 випадків порушення платниками податків законодавства, що регулює обіг алкогольних напоїв. За результатами перевірок до порушників застосовані фінансові санкції у розмірі 7,2 млн грн.