Зелені насадження позитивно впливають на містян

Зелені насадження позитивно впливають на містян

Міські ліси, парки та зелені насадження відіграють ключову роль у підвищенні якості міського життя, але їх переваги, як і раніше, не доступні всім однаково. Про це йдеться в новій доповіді Продовольчої та сільськогосподарської організації Об’єднаних Націй (ФАО), яка була представлена ​​на Всесвітньому форумі по міських лісах, що проходить у Вашингтоні.

Автори доповіді наголошують, що країни повинні вжити заходів для того, щоб зробити зелені міські зони доступними для всіх.

«За прогнозами, до 2050 року дві третини населення світу житиме у міських районах, тому уряди та органи планування мають забезпечити, щоб кожен, незалежно від його соціально-економічного статусу, мав доступ до багатьох переваг, які дають дерева та зелені насадження», — Сказав Чжимін Ву, директор відділу лісового господарства ФАО.

Стрімка урбанізація та нерівність
Міжурядова група експертів зі зміни клімату, а також експерти Куньмінсько-Монреальської глобальної рамкової програми зі збереження біорізноманіття нещодавно визнали важливість міських лісів для здоров’я людини, а також пом’якшення наслідків зміни клімату та адаптації до нього.

Міські зелені насадження поглинають шум, фільтрують шкідливі викиди, вироблені міським транспортом і виробництвом, і позитивно впливають на психічне і фізичне здоров’я населення. Вони також поглинають вуглець і можуть допомогти охолодити міське повітря на 8 градусів за Цельсієм, пом’якшуючи температурні умови під час хвиль спеки, які особливо небезпечні у міському середовищі.

Однак, як зазначається у доповіді ФАО, стрімка урбанізація без адекватного планування призводить до того, що зелених насаджень у містах іноді надто мало чи вони невдало розташовані. При цьому наявні парки та сквери часто розташовані в більш благополучних районах, і незаможні городяни не можуть собі дозволити жити поряд із зеленими зонами.

За даними доповіді, у багатьох містах інтереси малозабезпечених груп населення, як і раніше, не враховуються при плануванні, проектуванні та управлінні міськими зеленими насадженнями.

Успішні приклади зеленого благоустрою
У доповіді ФАО представлено огляд поточного стану міського лісового господарства по регіонах у всьому світі, а також наведено тематичні дослідження того, як деякі міста та регіони інвестують у зелену інфраструктуру та знаходять рішення для досягнення найкращих результатів.

До них відносяться, наприклад, бразильське місто Марінга, в якому створюються нові зелені насадження в найбільш неблагополучних частинах периферії міста, а також столиця Сьєрра-Леоне Фрітаун, де жителям неблагополучних районів було надано можливість висаджувати дерева у своєму районі отримувати через спеціальний додаток кредити на оплату рахунків за мобільні телефони

Вашингтонська декларація
У Вашингтоні цими днями проходить 2-й Всесвітній форум з міських лісів, на який зібралося понад 1000 експертів з усього світу. Учасники планують ухвалити Вашингтонську декларацію, в якій будуть викладені рекомендації для влади щодо вирішення проблеми нерівного доступу до міських зелених насаджень.

Форум організований ФАО, Фондом Дня посадок, Лісовою службою США, Смітсонівським інститутом, містом Вашингтон, Міжнародним товариством лісівництва, Міланським політехнічним інститутом та Італійським товариством лісівництва та лісового господарства.

НАШ ГРАД