Кінець вічної мерзлоти

Кінець вічної мерзлоти

Льодовики у багатьох регіонах планети не переживуть XXI століття, якщо продовжать танути нинішніми темпами. Про це заявили експерти ООН із клімату у Всесвітній день льодовиків, який вперше відзначають цього року. 

Всесвітній день льодовиків (21 березня) покликаний підвищити поінформованість населення планети про найважливішу роль, яку льодовики відіграють у кліматичній системі Землі. Його наголошують напередодні Всесвітнього дня водних ресурсів (22 березня). У нью-йоркській штаб-квартирі ООН у п’ятницю пройшов захід, присвячений обом датам. Воно покликане привернути увагу до взаємопов’язаних проблем доступності води, зміни клімату та танення льодовиків. Спонсорами заходу виступили Барбадос, Канада, Перу, Сенегал, Сінгапур, Таджикистан, Швейцарія та Об’єднані Арабські Емірати.

«Ми повинні не забувати про холодну сувору правду: збереження льодовиків необхідне для безпеки, процвітання та справедливості, – заявив Генеральний секретар ООН Антоніу Гутерріш у своєму посланні з нагоди Всесвітнього дня води. – Давайте діяти разом, щоб зберегти ці замерзлі джерела життя для людства».

Льодовики містять близько 70 відсотків світових запасів прісної води. Вони є індикаторами зміни клімату, оскільки зазвичай не тануть у стабільних кліматичних умовах. Зараз, у зв’язку з глобальним потеплінням, спричиненим антропогенною зміною клімату, їхня площа скорочується з безпрецедентною швидкістю.

Минулого року льодовики в Скандинавії, на норвезькому архіпелазі Шпіцберген і в Північній Азії зазнали найбільшої річної втрати загальної маси за всю історію спостережень. У районі гірського хребта Гіндукуш у західних Гімалаях, що тягнеться від Афганістану до Пакистану, кошти на існування можуть втратити понад 120 мільйонів фермерів. 

Необоротний процес

Величезні маси льоду швидко зникають. За даними Всесвітньої метеорологічної організації (ВМО), у п’ять із останніх шести років спостерігається найшвидше танення льодовиків за всю історію спостережень.

«Ми спостерігаємо безпрецедентні зміни, які в багатьох випадках можуть бути незворотними», — каже Сулагна Мішра, науковий співробітник ВМО.

За оцінками Всесвітньої служби моніторингу льодовиків (ВСМЛ), з 1975 року льодовики поза Гренландією та Антарктидою втратили понад 9000 мільярдів тонн своєї маси.

«Це еквівалентно величезній крижаній брилі розміром з Німеччину і товщиною 25 метрів», — пояснив директор ВСМЛ Міхаель Земп. За його словами, з 2000 року світ щороку втрачав у середньому 273 мільярди тонн льоду.

Щорічна втрата льоду становить 273 мільярди тонн, що приблизно відповідає споживанню води всім населенням світу за 30 років. У Центральній Європі розтанула майже 40 відсотків льоду, що залишився. «Якщо так триватиме нинішніми темпами, то льодовики в Альпах не виживуть у цьому столітті», — сказав Міхаель Земп.

Сулагна Мішра з ВМО додала, що якщо викиди парникових газів, що викликають потепління, не будуть обмежені, а температура зростатиме такими ж темпами, як зараз, то до кінця 2100 року буде втрачено 80 відсотків малих льодовиків у Європі, Східній Африці, Індонезії та інших регіонах.

Загроза масштабних повеней

Останні дані Всесвітньої служби моніторингу льодовиків показують, що від 25 до 30 відсотків підвищення рівня моря відбувається саме через танення льодовиків. Рівень моря піднімається приблизно на один міліметр щороку. Ця цифра на перший погляд може здатися незначною, але слід враховувати, що кожен міліметр затоплює територію, де проживають від 200 до 300 тисяч осіб. Повені можуть позбавити людей коштів для існування і змусити їх мігрувати з одного місця до іншого.

Директор ВСМЛ Міхаель, який викладає гляціологію у Цюріхському університеті, вважає, що вже зараз слід готуватися до миру, де немає льодовиків.

«Коли я думаю про майбутнє своїх дітей, я уявляю світ, у якому, швидше за все, не буде льодовиків. Насправді, все це дуже тривожно», – сказав він в інтерв’ю Службі новин ООН.

Льодовик року

Цього року льодовиком року оголошено Південний каскад у штаті Вашингтон, США. Безперервне спостереження цим крижаним масивом ведеться з 1952 року.

«Льодовик Південний каскад є прикладом як краси льодовиків, так і довгострокової прихильності відданих своїй справі вчених і добровольців, які збирали дані для кількісної оцінки зміни маси льодовиків протягом більше шести десятиліть», — сказала Кейтлін Флорентін з Геологічної служби США. 

 НАШ ГРАД

Добавить комментарий