Світ наблизився до викорінення СНІДу
Новаторські препарати ленакапавір та каботегравір можуть зробити революцію в лікуванні та профілактиці ВІЛ та повністю змінити боротьбу зі СНІДом, повідомляють фахівці Об’єднаної програми ООН з ВІЛ/СНІДу (ЮНЕЙДС), названий «Науковим проривом року2». рік. Каботегравір, що вводиться кожні два місяці, вже доступний у деяких країнах, повідомляє ООН.
Змінити правила гри
З 1980-х років СНІД забрав понад 42 мільйони життів. Незважаючи на прогрес, лише у 2023 році ВІЛ заразилося 1,3 мільйона людей, що набагато перевищує глобальний цільовий показник у 370 тисяч нових випадків зараження щороку до 2025 року. Впровадження ліків тривалої дії може змінити правила гри боротьби з вірусом.
Ліки тривалої дії – альтернатива щоденним пігулкам. Для вразливих груп населення, таких як молоді жінки, представники спільноти ЛГБТК+ середовища та працівники секс-індустрії, періодичні ін’єкції – надійніший та ефективніший засіб.
Подолати соціальні бар’єри
Проте певні соціальні бар’єри зберігаються. Висока вартість цих ліків (нині ленакапавір у США коштує 40 тисяч доларів на людину на рік) є значною проблемою. За оцінками ЮНЕЙДС, ці препарати можна виробляти лише за 40 доларів на людину на рік, якщо робити це у великих масштабах. Хоча фармацевтичні компанії, такі як Gilead та ViiV, ініціювали ліцензійні угоди для виробництва доступних версій ліків, багато країн Глобального Півдня залишилися за бортом.
ЮНЕЙДС та світові лідери у сфері охорони здоров’я закликають до термінових дій щодо забезпечення доступності нових медичних препаратів. Вони нагадують про уроки минулого, коли антиретровірусна терапія затримувалася в країнах, що розвивалися, що призвело до мільйонів смертей. Швидке розгортання вакцин від COVID-19 на глобальному рівні доводить, що ефективне міжнародне співробітництво у цій сфері можливе.
«Наш шанс покласти край СНІДу»
2025 рік розглядається як поворотний рік для вирішення проблеми ВІЛ. За наявності політичної волі, справедливого ціноутворення та загального доступу до цих ліків світ може наблизитися до викорінення СНІДу. сказала Виконавчий директор ЮНЕЙДС Вінні Бьяніма.