Танення льодовиків може «вивільнити» смертельні мікроби

Танення льодовиків може «вивільнити» смертельні мікроби

Згідно з одним дослідженням, надзвичайно спекотного літа 2016 року бактерія, що викликає сибірку, вбила понад 2500 оленів на віддаленому півострові Ямал у Сибіру. Патоген, який раніше перебував у вічній мерзлоті в «сплячому» стані, зрештою поширився і серед людей, забравши життя 12-річного хлопчика, повідомляє ООН. 

Провісник майбутніх проблем

Деякі дослідники вважають, що цей спалах був провісником майбутніх подій. Через зміну клімату Арктика стрімко нагрівається, танення льодовиків може «вивільнити» велику кількість потенційно смертельних мікробів, які протягом століть «спали» у льодах і до яких сучасна людина не має імунітету.

Про цю небезпеку, зокрема, йдеться в доповіді Програми ООН з навколишнього середовища (ЮНЕП) і Міжнародної наукової ради, яка присвячена проблемам, що виникають у сучасному світі, що загрожує здоров’ю планети і людства.

«Оскільки ці мікроби зараз знаходяться у вічній мерзлоті, важко сказати, наскільки поширеною чи небезпечною може бути ця проблема», – каже Андреа Хінвуд, головний науковий співробітник ЮНЕП.

«Але є причини для занепокоєння», — додає вона.

Арктика нагрівається швидше за інші регіони

Арктика, що простягається на території 14 мільйонів квадратних кілометрів у восьми країнах, покрита шаром вічної мерзлоти, тобто замерзлої суміші ґрунту, каміння, льоду та органічних матеріалів. Однак зараз Арктика нагрівається вчетверо швидше, ніж решта земної кулі, і внаслідок танення вічної мерзлоти «прокидаються» давні бактерії та віруси.

Згідно з дослідженням, опублікованим у журналі Environmental Sustainability, щорічно вивільняється близько чотирьох секстильйонів мікробів – це цифра з 21 нулем.

Деякі дослідники особливо стурбовані тим, що в останках померлих арктичних тварин можуть перебувати «сплячі» мікроби. Вогнищем сибірки у 2016 році став оленячий могильник. Більшість знайдених там трупів належали тваринам, які померли від цієї хвороби понад 70 років тому.

Таюча вічна мерзлота в Сибіру
© Кріс Ліндер

 

Таюча вічна мерзлота в Сибіру

За словами Хінвуд, те, що зараз відбувається в Арктиці, не раз відбувалося в теплішому кліматі, коли патогени передавалися від людей до тварин і навпаки. «Це не нове явище, але воно відбувається в новому місці», — говорить експерт.

Оскільки потепління відкриває Арктику для судноплавства, гірничодобувної промисловості та інших галузей, говорить Хінвуд, це може призвести до того, що набагато більше людей опиняться в безпосередній близькості від вічної мерзлоти, що відтанула, і, відповідно, потенційно небезпечних мікробів.

Порочне коло

Поширення хвороб – це не єдина проблема, пов’язана з таненням льодовиків Арктики. У вічній мерзлоті міститься близько 1500 гігатон вуглецю, що приблизно вдвічі більше, ніж в атмосфері. У міру танення вічної мерзлоти вуглець розпадається та викидається в атмосферу у вигляді вуглекислого газу чи метану. Ці парникові гази ще більше нагрівають планету, викликаючи танення ще більшої кількості вічної мерзлоти.

Щоб запобігти неконтрольованій зміні клімату та спалаху хвороб, каже Хінвуд, міжнародне співтовариство має скоротити викиди парникових газів, що викликають глобальне потепління. Країнам також необхідно продовжувати стежити за вічною мерзлотою, що відступає, і інвестувати в картування типів мікробів, які там мешкають.

«В даний час ми знаходимося в сценарії “якщо” і “може бути”, – пояснює експерт. ».

 НАШ ГРАД

Добавить комментарий