«У 2015 році НБУ ліквідував 33 банки», — Гонтарева
На прес-конференції Голова Національного банку України Валерія Гонтаревої підюбила підсумками роботи регулятора у 2015 році. Найголовнішим здобутком роботи за останні 12 місяців стала фінансова стабільність в Україні. «Завершено основний етап очищення банківської системи і ми переходимо до її перезавантаження; врівноважено платіжний баланс; стабілізувалася ситуація на валютному ринку, і як наслідок, ми спостерігаємо уповільнення інфляції; покладено край домінуванню фіскальної політики над монетарною та з початку року збільшено міжнародні резерви на 77% до 13.3 мільярда дол США», — зазначила Голова НБУ.
Одним із ключових рішень Національного банку за поточний рік є дотримання режиму гнучкого курсоутворення та неповернення до фіксації обмінного курсу. За словами Валерії Гонтаревої, перехід до гнучкого курсоутворення відбувся болісно, адже він збігся у часі з ескалацією конфлікту на сході країни і супроводжувався стрімкою девальвацією гривні на початку року. Та вже сьогодні можна констатувати, що ситуацію на валютному ринку вдалося стабілізувати. Національний банк купив на міжбанківському валютному ринку 1.6 млрд дол США. Водночас банки купували валюту на готівковому ринку — чиста купівля валюти банками у населення становила 1.5 млрд. дол США.
«Портрет банківської системи кардинально змінено – відбулося очищення великих банків, на які припадає 90% ринку. З початку 2015 року Національний банк вивів із ринку 33 банки. Загалом з початку 2014 року виведено 63 банки – це більше ніж третина банківської системи», – зауважила Гонтарева.
У цьому році відбулася діагностика 20 найбільших банків для виявлення потреб у докапіталізації. Після консультацій з банками було прийнято рішення про перенесення термінів затвердження планів капіталізації перших 10 банків на місяць – до 1 лютого 2016 року та другої десятки – до 1 квітня 2016 року.
Проведено значну роботу щодо розкриття реальних власників банків – рівень прозорості банківської системи зараз становить понад 98%.
Удосконалено оцінку заставного майна під кредити рефінансування – зараз для цього процесу залучаються найкращі міжнародні компанії. Валерія Гонтарева наголосила, що сьогодні загальна заборгованість банків за кредитами рефінансування становить 100.5 млрд. грн.
Наразі банківська система є надліквідною: на депозитних сертифікатах Національного банку перебуває понад 76 млрд. грн., на кореспондентських рахунках банків – понад 33 млрд. грн., а загальна ліквідність банківської системи перевищує 109 млрд. грн.
Голова Національного банку України зауважила, що регулятор наполегливо працює над розвитком безготівкових розрахунків та скороченням готівкового обігу, що наблизить нашу країну до стандартів життя розвинених країн, знизить масштаби тіньової економіки, сприятиме забезпеченню стабільної роботи банківської системи.
Окремим внеском Національного банку в розширення сфери використання безготівкових розрахунків є розвиток локальної національної платіжної системи – оновленої НСМЕП на базі відкритих міжнародних стандартів. У 2015 частка термінального обладнання, яке обслуговує картки НСМЕП на українському ринку, зросла до майже 80%.
Окрему увагу Голова Національного банку України Валерія Гонтарева приділила планам на наступний рік. За її словами, до кінця наступного року регулятор планує завершити перехід до режиму інфляційного таргетування, завдяки чому інфляція більше не буде приводом для занепокоєння бізнесу та громадськості, довіра до гривні відновиться, а реальні доходи населення та бізнесу не зменшуватимуться через зростання цін.
Коментуючи прогнози щодо курсу гривні, Валерія Гонтарева зауважила, що закладений в державний бюджет на 2016 рік прогноз курсу (на рівні 24.1 грн. за дол. США), є реалістичним. Однак вона наголосила на ризиках, які можуть стати на заваді його реалізації: «Це низхідна динаміка цін на основні сировинні товари українського експорту (сталь і зернові); початок циклу підвищення відсоткової ставки Федерального резерву США, який створитиме напруження на міжнародних ринках капіталу та можливі несприятливі зовнішні умови, пов’язані з девальвацією валют країн –торговельних партнерів».