5 ключових моментів щодо прав людини

5 ключових моментів щодо прав людини

Сайт ООН нагадує п’ять основних фактів про права людини, які має знати кожен:

1. Права людини універсальні та невідчужувані

Права людини не даруються державами – вони належать усім. Вони не залежать від раси, статі, національності чи переконань людей, забезпечуючи невід’ємну рівність та гідність для всіх.

Права людини включають такі фундаментальні права, як право на життя, закріплене у статті 3 Загальної декларації прав людини , а також ті, які забезпечують повноцінне існування – наприклад, доступ до освіти та охорони здоров’я.

Права людини невід’ємні, тобто людину не можна позбавити їх, за винятком особливих юридичних обставин, таких як тюремне ув’язнення після належної правової процедури.

2. Права людини рівні, неподільні та взаємозалежні

Права людини неподільні та взаємозалежні, тобто реалізація одного права часто залежить від інших.

Наприклад, право на освіту має вирішальне значення для здійснення політичних прав, таких як право голосу на виборах. Аналогічним чином, право на здоров’я та доступ до чистої води мають життєво важливе значення для права на життя та гідність. Розуміння цього взаємозв’язку має важливе значення на вирішення складних глобальних проблем.

Вирішення однієї проблеми може призвести до прогресу в інших областях, таких як ґендерна рівність або скорочення бідності, в той час як ігнорування навіть одного права може створити хвильовий ефект і завдати шкоди окремим особам та спільнотам.

3. Прийняття Загальної Декларації правами людини – глобальна віха історія

Загальна декларація прав людини, народжена після звірств Другої світової війни та прийнята у 1948 році, стала першою у світі всеосяжною заявою про наявність загальних прав людини.

У тридцяти статтях Загальної декларації, яка є однією з основ міжнародного права, викладено ключові свободи – від рівності та свободи до захисту від тортур. Загальна декларація стала каталізатором прийняття понад 80 міжнародних договорів.

Разом із Міжнародним пактом про громадянські та політичні права та Міжнародним пактом про економічні, соціальні та культурні права Загальна декларація входить до Міжнародного біллю про права людини.

4. Держави мають зобов’язання, окремі особи отримують підтримку

Усі держави ратифікували принаймні один із дев’яти основних договорів з прав людини, а також один із дев’яти факультативних протоколів. Це означає, що держави мають зобов’язання та обов’язки відповідно до міжнародного права поважати, захищати та реалізувати права людини.

У той же час договори з прав людини забезпечують основу для того, щоб окремі особи та спільноти могли вимагати здійснення своїх прав та виступати за зміни.

5. День прав людини: платформа для дій

День прав людини є платформою для роздумів як про досягнення у цій сфері, так і про боротьбу, що триває за дотримання прав людини у світі.

«Права людини – це про вас і ваше життя: про ваші потреби, бажання і страхи. Це ваші сподівання на сьогодення та майбутнє», – сказав у своєму відеозверненні з нагоди Дня Верховний комісар ООН з прав людини Фолькер Тюрк.

Цього року, у 76-ті роковини прийняття Загальної декларації прав людини, в ООН підкреслюють значення прав людини як превентивної, захисної та перетворюючої сили, особливо в умовах кризи.

 НАШ ГРАД

Добавить комментарий