Дозволять працювати продовольчим ринкам
На своєму черговому засіданні Кабінет Міністрів України розгляне питання про відновлення роботи деяких продовольчих ринків.
Про це Прем’єр-міністр України Денис Шмигаль повідомив під час онлайн-наради з Президентом України Володимиром Зеленським щодо питань боротьби з COVID-19.
Очільник Уряду зазначив, що це стало можливим завдяки тому, що Міністерство охорони здоров’я України та Міністерство розвитку економіки, торгівлі та сільського господарства України розробили чіткі критерії роботи та алгоритм контролю.
«Йдеться про відкриття 281 продовольчого ринку по всій території України, які зможуть функціонувати в режимі не гірше, ніж супермаркети. Тобто з дотриманням жорстких санітарних норм, порушення яких будуть суворо каратися, аж до закриття роботи ринків на певний період», – повідомив Денис Шмигаль.
Як зазначив Прем’єр-міністр України Денис Шмигаль, відповідні зміни щодо відновлення роботи продовольчих ринків будуть зафіксовані у постанові №211 на черговому засіданні Уряду у середу, 29 квітня.
Однак, агропродовольчі ринки в умовах поширення коронавірусної хвороби COVID-19 повинні працювати із дотриманням суворих вимог, повідомляє Міністерство охорони здоров’я України
На виконання доручення Прем’єр-міністра Міністерство охорони здоров’я розробило постанову щодо відновлення роботи агропродовольчих ринків, яку у середу буде винесено на розгляд Кабінету Міністрів України.
Зокрема, у постанові, поданій на розгляд Уряду, йдеться про певні вимоги дотримання індивідуального захисту та забезпечення протиепідеміологічних заходів.
Так, допуск працівників, продавців і відвідувачів ринку здійснюватиметься виключно за наявності вдягнутої медичної маски (у тому числі виготовленої самостійно) або респіратора; проходження безконтактного температурного скринінгу.
Крім того, серед вимог роботи агропродовольчих ринків:
- наявність на кожному вході (в’їзді) на територію ринку диспенсерів з антисептиком;
- проведення дезінфекції контактних поверхонь кожні три години;
- прибирання та дезінфекція всіх приміщень, включаючи стаціонарні торговельні місця – в кінці кожного робочого дня.
Водночас кількість відвідувачів, які одночасно перебувають на території ринку, не повинна перевищувати кількості, з розрахунку один покупець на 10 м2 торговельної площі ринку. Також на прилеглій до ринку території має бути забезпечена відсутність неконтрольованої (стихійної) торгівлі.
Урядовим документом також передбачені вимоги:
Для продавців:
— відстань від між робочими місцями продавців — не менше трьох метрів;
— місця торгівлі повинні бути обладнані захисними екранами між продавцями і покупцями із плівки або пластику;
Для працівників:
— забезпечення постійного інформування відвідувачів ринку щодо встановлених обмежень та щодо профілактики коронавірусної хвороби COVID-19;
— забезпечення контролю за дотриманням вимог щодо профілактики поширення COVID-19 та оперативне усунення порушень.
“На найближчому засіданні Уряду будемо розглядати можливість відновлення продовольчих ринків. Для того, щоб це було безпечно, МОЗ та Мінекономіки розробили чіткий алгоритм санітарного контролю. Зараз планується відкриття понад 280 продовольчих ринків — тих, що в змозі будуть забезпечити все необхідне задля дотримання санітарних норм. Це серйозний крок до послаблення карантину. Тому закликаю дотримуватися всіх профілактичних вимог функціонування ринків. Аби наші спільні зусилля щодо недопущення критичного поширення коронавірусу не були марними”, — наголосив Міністр охорони здоров’я України Максим Степанов.
Ринки відкриються за умови дотримання протиепідемічних вимог, контроль яких забезпечуватимуть інспектори Держпродспоживслужби. Рішення Уряду, яке врегулює роботу агропродовольчих ринків в умовах карантину, планується ухвалити вже у середу. Водночас розглядається питання про продаж фермерської продукції у магазинах.
«Ринки мають великий соціальний ефект. Від них залежать і фермери, і прості люди. Сьогодні спільно з МОЗ вже розроблена концепція безпечного функціонування ринків та механізму впливу на них за недотримання правил. Прийняття цих вимог дозволить до кінця тижня відновити роботу близько 280 ринків по всій Україні», — повідомив Міністр розвитку економіки, торгівлі та сільського господарства Ігор Петрашко.
Зокрема, йдеться про такі протиепідемічні вимоги, як: вимірювання температури, масковий режим, соціальна дистанція, обмежена кількість одночасного перебування покупців, постійна доступність дезінфекційних засобів та ін.
Для моніторингу дотримання наведених вище вимог на агропродовольчому ринку будуть постійно присутні інспектори Держпродспоживслужби.
Крім того, Міністр звернув увагу на актуальне питання щодо надання можливості фермерам реалізовувати свою продукцію не лише на продовольчих ринках, а й в магазинах.
«Наразі ми ведемо діалог з мережами магазинів, щоб наші селяни, наші фермери змогли продавати свою продукцію у цих мережах у тому числі. Ми розуміємо, що у більшості випадків магазини спеціалізуються на оптових закупівлях, які малий фермер не може запропонувати. Саме тому зараз ми аналізуємо ситуацію і готуємо зміни до існуючого регулювання, які б спростили доступ українського виробника до поличок магазинів», — зазначив Ігор Петрашко.