100% першокласників навчаються українською мовою
У цьому навчальному році частка першокласників, котрі навчаються українською мовою, перевищила 97,5%. Про це сьогодні під час презентації аналітичного огляду “Становище української мови в 2020 році”, підготовленому до Дня української писемності та мови сказав Уповноважений із захисту державної мови Тарас Кремінь.
“Завдяки нормі Закону України “Про освіту”, яка передбачає, що навчання дітей мовами меншин відбувається тільки за ініціативою батьків, а не школи чи місцевої влади, продовжує зростати число першокласників, котрі здобувають освіту українською. У цьому навчальному році частка першокласників, котрі навчаються українською, перевищила 97,5%”, — сказав він.
“У 9 областях України українською мовою навчаються 100% першокласників . У багатьох областях, — понад 99% (наприклад, у Донецькій області 99,4%). Незважаючи на те, що мешканці Донецької і Луганської областей спілкуються переважно російською мовою, більшість батьків першокласників усвідомлюють важливість освіти їхніх дітей державною мовою”, — зазначив Уповноважений.
Водночас, за його словами, завдяки переходу на українську мову учнів 5-11 класів, що навчалися раніше російською, загальна частка школярів, що навчаються в класах з російською мовою навчання, за рік знизилася більш як удвічі.
“Разом з тим реальна мовна ситуація в закладах освіти часто не відповідає офіційній статистиці. Значна частина освітнього процесу, особливо в закладах позашкільної освіти всупереч закону досі здійснюється російською мовою. Ще гірша ситуація в дитячих гуртках і секціях. Так, лише 16% дитячих гуртків у Києві і 8% у Харкові ведуть усі заняття українською мовою. В 56% гуртків і секцій для дітей у 5 найбільших містах України заняття виключно російськомовні”, — зауважив Тарас Кремінь.
“Очевидно, що такі дані стануть предметом мого реагування як Уповноваженого із захисту державної мови. Адже державі, місцевим громадам, керівникам закладів освіти час перейти від оприлюднення формальної статистики до реального контролю за веденням освітнього процесу в закладах освіти тією мовою, яка визначена чинним законодавством України. Право на навчання державною мовою має бути гарантоване не лише на папері, а в практиці всього освітнього процесу”, — підсумував Уповноважений із захисту державної мови.
Огляд “Становище української мови в 2020 році” підготовлений Секретаріатом Уповноваженого із захисту державної мови спільно з громадським рухом “Простір свободи”. Він базується на даних державної статистики, соціології та моніторингових досліджень.