На відновлення України потрібно 411 млрд доларів
За оцінками уряду України, Групи Світового банку, Європейської комісії та Організації Об’єднаних Націй, вартість запланованого відновлення України зросла до 411 мільярдів доларів. Звіт, випущений цього тижня, охоплює збитки, завдані протягом року з моменту вторгнення Росії в Україну, повідомляє ООН. При оцінці втрат експерти враховували як прямі фізичні збитки, завдані інфраструктурі та будинкам, так і вплив воєнних дій на життя людей та їх джерела засобів для існування. «За кожним зруйнованим будинком, лікарнею чи школою стоять страждання українців, – зауважила Денис Браун, Координатор гуманітарної допомоги ООН в Україні. – Загибель людей, відсутність доступу до медичного обслуговування для вагітних жінок, людей похилого віку, діти, які не можуть ходити до школи. Масштаби психологічних травм взагалі не піддаються опису. Ми лише починаємо підраховувати збитки, але щось взагалі не може бути відновлено».
411 мільярдів доларів, як очікується, буде витрачено протягом десяти років. Суму виведено з урахуванням інфляції, ринкових умов, сплеску цін у галузях масового будівництва, вищих страхових внесків та зсуву в майбутньому у бік нижчої енергоємності та сучаснішого дизайну.
Найвищі оціночні потреби пов’язані з транспортом (22 відсотки), житлом (17 відсотків), енергетикою (11 відсотків), соціальним захистом та засобами для існування (10 відсотків), управлінням вибухонебезпечними предметами (9 відсотків) та сільським господарством (7 відсотків). Найбільше постраждали прифронтові райони: Донецька, Харківська, Луганська та Херсонська області.
«Відновлення та реконструкція України займе кілька років, але хороша новина полягає в тому, що стійкість українців, а також підтримка партнерів допомагають пом’якшити збитки», – сказала віце-президент Світового банку Європи та Центральної Азії Ганна Б’єрде.
У короткостроковій перспективі, у 2023 році, для пріоритетних інвестицій у реконструкцію та відновлення Україні потрібно 14 мільярдів доларів. «Енергетична інфраструктура, житло, критично важлива інфраструктура, економіка та гуманітарне розмінування – пріоритети у роботі на цей рік», – заявив прем’єр-міністр України Денис Шмигаль.
За його словами, доповідь не включає дані про втрати на окупованих територіях. «Коли сили оборони їх звільнять, ми очікуємо, що дані будуть доповнені, і ми негайно розпочнемо там відновлювальні роботи», — додав він.
Автори доповіді наголошують, що опубліковані дані слід сприймати як попередні – доки триває війна, показники лише зростатимуть. Уряд України за підтримки партнерів відновлює зруйновану інфраструктуру навіть на тлі бойових дій. Так, за цей час частково або повністю було відремонтовано понад 500 постраждалих медичних установ, а обладнання, що надається, дозволяє підтримувати роботу енергетичного та транспортного секторів економіки.
Автори доповіді зазначають, що втрата життів, засобів до існування, доходів та активів призвела до того, що 7,1 мільйона людей опинилися у злиднях. Наслідки війни збільшили нерівність і, зокрема, погіршили становище жінок, дітей та людей з обмеженими можливостями. Україна відкинута назад у досягненні Цілей у сфері сталого розвитку, особливо тих, які пов’язані з бідністю, охороною здоров’я, освітою, економічним зростанням, енергетикою, миром та справедливістю.