Процес конфіскації майна росіян триває

Процес конфіскації майна росіян триває

В Україні введено санкції щодо близько 11 050 осіб. З них під санкцією блокування активів — приблизно 8 700 осіб. Підставою для цього стали 35 рішень РНБО про застосування відповідних санкцій. Переважна більшість із цих осіб — громадяни російської федерації.

«Як на міжнародному, так і на національному рівнях приватна власність є непорушною. А механізмів, які б дозволили примусово позбавити приватної власності у зв’язку із запровадженими санкціями, наразі не існує. Вони перебувають у процесі розробки. Причому на національному рівні вже розроблений відповідний закон, і наразі є чіткий механізм стягнення активів підсанкційних фізичних та юридичних осіб в дохід держави», — про це в ефірі телемарафону «Єдині новини»

 розповіла заступник Міністра юстиції України Ірина Мудра.

За її інформацією, починаючи з серпня 2022 року Мін’юст вже отримав 21 рішення Вищого антикорупційного суду України щодо застосування санкції у виді стягнення активів підсанкційних осіб у дохід держави, 1 рішення (від 20.06.2023) ще не набрало законної сили, ще 1 справа перебуває на розгляді ВАКС.

Так, стягнуто комерційну нерухомість, корпоративні права, що належать підсанкційним особам, виробничі потужності, рухоме і нерухоме майно, резиденції «Межигір’я», «Сухолуччя», квартири на Оболонській набережній у Києві, грошові кошти, транспортні засоби, земельні ділянки, матеріальні та історико-культурні цінності, які належали Віктору Януковичу, нерухомість, в тому числі в Криму, яка належала фізичним особам, які активно підтримували російську агресію. Під конфіскацію також потрапили акції «Першого інвестиційного банку» Євгена Гінера, корпоративні права Ротенбергів на «Ocean Plaza», активи Євтушенкова, Шелкова. Дістались також до майна Московської біржі, у якої теж забрали корпоративні права у розрахунковому центрі з обслуговування договорів на фінансових ринках. Під конфіскацію потрапило приватне і комерційне майно колаборанта Володимира Сальдо.

«Найближчими днями Мін’юст подасть ще один позов до групи осіб, які мають суттєвий вплив на економіку. Робимо усе можливе, щоб активи таких осіб працювали на економіку нашої держави, а не були інструментом впливу чи знищення нашої економіки», — зазначила Ірина Мудра.

Активи підсанкційних осіб-громадян рф, які прямо чи опосередковано причетні до злочину агресії проти України, воєнних злочинів, — так само, як і суверенні активи, залишаються замороженими на території ЄС, США та інших держав світу. Першою законодавство у сфері конфіскації та передачі заморожених активів прийняла Канада. Це відбулося ще у червні 2022 року. Наприкінці того ж року Канада оголосила про початок першого процесу конфіскації російських активів, а саме грошових коштів на суму близько 26 млн доларів, які наразі заморожені на рахунках компанії «Granite Capital Holdings Ltd» і належать громадянину рф Роману Абрамовичу. На сьогодні розглядається питання практичної реалізації ініціативи щодо стягнення такого арештованого майна.

Також нещодавно Канада оголосила про початок заходів, направлених на конфіскацію транспортного літака «АН-124» підсанкційної російської компанії «Волга-Днепр». Літак з 28 лютого 2022 року перебував у Торонто.

У лютому 2023 року Окружний суддя Федерального суду Манхетена США дозволив прокуратурі конфіскувати 5,4 млн доларів, що належать російському олігарху Костянтину Малофеєву, в рамках кримінального процесу. Очікується рішення Державного секретаря США про передачу цих коштів Україні.

«Ще одна гарна новина — це те, що до конгресу США було внесено революційний законопроект про конфіскацію суверенних активів, які були заморожені у Сполучених Штатах, і передачу цих активів на відновлення України. Ми вважаємо, що цей законопроект має бути прийнятим, тому ми вітаємо таке рішення представників обох палат США. Крига скресла! Цей законопроект відкриває правовий і юридично обґрунтований шлях до конфіскації російських суверенних активів. Тож чекаємо на його прийняття», — резюмувала заступник Міністра юстиції України.

НАШ ГРАД