Виверження вулкана змінило стратосферу
Озоновий шар Землі поступово відновлюється. Про це йдеться в опублікованій доповіді Всесвітньої метеорологічної організації (ВМО). Експерти прогнозують повне відновлення озонового шару у більшості частин атмосфери у найближчі десятиліття.
За даними ВМО, в 2022 році в тропіках і субтропіках скупчення озону перевищували норму, тоді як у вищих широтах, особливо в Південній півкулі, скупчення озону були нижчими за норму. Озоновий шар захищає життя на Землі від шкідливого ультрафіолетового випромінювання, тому спостереження за озоном мають вирішальне значення для безпеки людини та навколишнього середовища.
Успіх Монреальського протоколу
У ВМО вважають, що відновлення озонового шару відбувається завдяки різкому зниженню виробництва та споживання озоноруйнівних речовин на основі Монреальського протоколу та поправок до нього. Представники ВМО наголошують на необхідності подальшого вивчення довгострокових змін озонового шару.
«Я пишаюся тією важливою роллю, яку продовжує відігравати ВМО, – заявив у четвер Генеральний секретар Всесвітньої метеорологічної організації Петері Таалас. – Успіх Монреальського протоколу може надихнути світ на вирішення багатьох інших глобальних екологічних проблем шляхом колективних дій, підкріплених науковими даними. На жаль, зміна клімату уповільнює відновлення озонового шару».
Антарктична озонова діра
Як зазначають автори доповіді ВМО, у 2022 році антарктична озонова дірка виникла відносно пізно, у вересні, і мала відносно велику довжину та глибину у жовтні та листопаді. Затримка та зменшення дефіциту маси озону на початку вересня вважаються ключовими доказами того, що озоновий шар починає відновлюватись.
Виверження вулкана змінило стратосферу
Виверження вулкана Хунга-Тонга-Хунга-Хаапай у південній частині Тихого океану у січні 2022 року стало найбільшою подією такого роду за останні 100 років. Вулкан викинув у верхні шари стратосфери лід та водяну пару.
Виверження збільшило вміст водяної пари в стратосфері на 5-10 відсотків, що, своєю чергою, викликало значне охолодження стратосфери над Південною півкулею. Водяна пара призвела до зменшення кількості озону в нижній стратосфері Південної півкулі у 2022 році.
Протягом наступних кількох зим очікується підвищений вміст водяної пари та аерозольної суспензії в полярних вихорах, що теоретично може призвести до збільшення кількості полярних стратосферних хмар, посиленого виснаження озону та появи більших і довговічніших «озонових дірок».