До повної ґендерної рівності ще… 300 років
До повної ґендерної рівності людству доведеться пройти майже 300 років. Про це у своєму посланні, присвяченому Всесвітньому дню народонаселення, заявив Генеральний секретар ООН Антоніу Гутерріш. Нинішнього року цей день присвячено розкриттю потенціалу ґендерної рівності. На півдороги до 2030 року, коли мають бути досягнуті Цілі у сфері сталого розвитку, спостерігається небезпечне відхилення від курсу на їхнє досягнення, зазначив голова ООН. Прогрес у галузі охорони здоров’я матерів та забезпечення доступу до послуг із планування сім’ї залишається вкрай повільним, повідомляє ООН.
«Сприяння забезпеченню ґендерної рівності, підвищення ефективності охорони здоров’я матерів та розширення прав та можливостей жінок для їх самостійного репродуктивного вибору вкрай важливі як самі по собі, так і для досягнення всіх цілей у сфері сталого розвитку, – йдеться у посланні. – Давайте підтримаємо жінок і дівчаток, які борються за свої права, та активізуємо наші зусилля щодо забезпечення того, щоб Цілі у сфері сталого розвитку стали реальністю для кожного з восьми мільярдів жителів планети».
Наразі жінки становлять 49,7 відсотка світового населення, проте їхні права часто ігноруються під час вирішення демографічних питань та розробки демографічної політики. У низці регіонів планети жінки та дівчатка не можуть відвідувати школу, працювати на виробництві та обіймати керівні посади. Їх право приймати рішення щодо здоров’я, сексуального та репродуктивного життя обмежується. Вони вразливі перед насильством та шкідливими практиками, їм загрожує небезпека під час вагітності та пологів.
Демографічні тенденції у світі
Щоб населення планети виросло до одного мільярда людей, знадобилися сотні тисяч років. Потім лише за 200 років воно виросло у сім разів. У 2011 році чисельність населення світу досягла семи мільярдів осіб, у 2021 році – майже вісім. За прогнозами, 2030 року ця цифра зросте приблизно до 8,5 мільярда осіб, до 2050 року – до 9,7 мільярда, а до 2100 року – до 10,9 мільярда.
Стрімке зростання населення переважно зумовлено збільшенням кількості людей, котрі дожили до репродуктивного віку, значними змінами рівнях народжуваності, зростанням урбанізації і прискоренням міграції. Ці тенденції матимуть далекосяжні наслідки для майбутніх поколінь.
У недавньому минулому відбулися значні зміни у рівнях народжуваності та тривалості життя. На початку 1970-х років жінки мали в середньому по 4,5 дитини, а до 2015 року показник народжуваності у світі скоротився до менш ніж 2,5 дитини на одну жінку. Тим часом, середня тривалість життя у світі збільшилася з 64,6 років на початку 1990-х років до 72,6 років у 2019-му.
2007 рік став першим роком, коли у містах проживало більше людей, ніж у сільській місцевості, а до 2050 року близько 66 відсотків населення світу проживатиме у містах. Ці тенденції мають далекосяжні наслідки – вони впливають на економічний розвиток, зайнятість, розподіл доходів, рівень бідності та соціальний захист.