Як вберегтися від спеки
За даними, нещодавно опублікованих науковим журналом Nature, лише торік понад 60 000 людей у Європі померли через екстремальну спеку – втричі більше, ніж передбачалося раніше. Оскільки наша планета продовжує нагріватися, це число зростатиме рік у рік, попередив директор Європейського регіонального бюро ВООЗ д-р Ханс Клюге.За його словами, хвилі екстремальної спеки – ще один доказ того, що людство зобов’язане вжити термінових заходів щодо боротьби зі зміною клімату. Водночас кожен мешканець регіону, який опинився під владою високих температур, має подбати про себе та близьких, щоб уникнути найсерйозніших наслідків для здоров’я.
Будьте пильні
Всесвітня організація охорони здоров’я, зокрема, рекомендує населенню регулярно перевіряти прогноз погоди. «Для мільйонів людей, які живуть і працюють в умовах аномальної спеки, особливо в Південній та Східній Європі, а також для всіх, хто подорожує, важливо заздалегідь знати про прогноз, дотримуватися рекомендацій місцевої влади та прислухатися до авторитетних джерел, які розповідають про ризики для здоров’я, пов’язаних з погодою», – наголосив д-р Клюге.
Триматися в тіні
Він також нагадав про необхідність мати під рукою прохолодну воду, намагатися не виходити на вулицю і не займатися напруженою діяльністю у найспекотнішу пору дня, залишатися в тіні і не залишати дітей чи тварин у припаркованих транспортних засобах. «По можливості проводьте не менше двох-трьох годин на день у прохолодному місці», — додав глава Європейського бюро ВООЗ.
Не пускати спеку до будинку
З інших рекомендацій: відкривайте вночі вікна, щоб охолодити свій будинок, зменшіть теплове навантаження в приміщенні протягом дня, використовуючи жалюзі та вимкнувши якнайбільше електричних пристроїв, що сприяють нагріванню повітря.
Поменше кофеїну та алкоголю
Вкрай важливо споживати достатньо рідини, щоб уникнути зневоднення. Експерти також рекомендують носити легкий та вільний одяг, використовувати відповідну постільну білизну, по можливості регулярно приймати прохолодний душ чи ванну, а також уникати солодких та алкогольних напоїв чи напоїв із кофеїном.
Подбайте про самотніх людей
Д-р Клюге закликав жителів регіону піклуватися не лише про себе та членів сім’ї, а й регулярно справлятися про здоров’я друзів та сусідів, які проводять більшу частину свого часу на самоті. «Вразливі люди можуть потребувати допомоги у спекотні дні. Якщо хтось із ваших знайомих перебуває у групі ризику, допоможіть йому отримати пораду та підтримку», – запропонував він.
Якщо відчули нездужання
Якщо ви або ваші близькі відчули нездужання – запаморочення, слабкість, сильну спрагу або біль голови – зверніться за допомогою. Якнайшвидше переміститеся в прохолодне місце, пийте воду для регідратації і вимірюйте температуру тіла протягом не менше 30 хвилин. «Якщо температура тіла залишається високою, проконсультуйтеся з медиками, – наголосив д-р Клюге. – Якщо температура тіла падає, і людина почувається краще після відпочинку у прохолоді, висока температура була, ймовірно, пов’язана із тепловим стресом».
З появою хворобливих м’язових спазмів фахівці радять негайно переміститися в прохолодне місце і випити розчин для пероральної регідратації, що містить електроліти. Якщо теплові судоми продовжуються більше години, рекомендується звернутися за допомогою.
Якщо ви відчуваєте незвичайні симптоми або якщо симптоми зберігаються, проконсультуйтеся з лікарем. Якщо у людини гаряча суха шкіра, вона марить, з’явилися судоми або вона непритомна, необхідно негайно викликати лікаря або швидку допомогу», – попередив д-р Клюге.
Глобальні дії
Крім адаптації до нової реальності цього літа, міжнародне співтовариство має думати про те, що може відбуватися в майбутньому – через роки та десятиліття, а ситуація лише погіршуватиметься, якщо не вжити заходів сьогодні.
Раніше цього місяця в Угорщині країни Європейського регіону ВООЗ ухвалили Будапештську декларацію, взявши на себе зобов’язання спільно боротися із найгіршими наслідками зміни клімату для нашого здоров’я та систем охорони здоров’я, нагадав д-р Клюге.
За його словами, важливо залучати до цієї роботи молодь, оскільки сьогоднішнім молодим людям доведеться вирішувати проблеми зі зміною клімату у майбутньому.