Нинішній липень – найспекотніший в історії
Всесвітня метеорологічна організація та Служба Європейської комісії зі спостереження за зміною клімату Copernicus опублікували офіційні дані, що підтверджують, що липень 2023 року стане найспекотнішим місяцем за всю історію спостережень. Про це повідомив Генеральний секретар ООН під час своєї прес-конференції у четвер. Він закликав міжнародне співтовариство діяти, щоб зупинити « закипання планети ».
Спекотний липень
«Нам не потрібно чекати кінця місяця, щоби переконатися в цьому, – сказав Антоніу Гутерріш. – Якщо найближчими днями не настане міні-льодовиковий період, липень 2023 року поб’є рекорди з усіх напрямків. Згідно з опублікованими сьогодні даними, у липні вже зафіксовано найспекотніший тритижневий період за всю історію спостережень, три найспекотніші дні за всю історію спостережень і найвища температура океану в цю пору року».
Дивує лише швидкість змін
Для великих районів Північної Америки, Азії, Африки та Європи – це жорстоке літо, лихо переживає вся планета, зазначив Генеральний секретар. «Те, що відбувається, повністю відповідає передбаченням і неодноразовим попередженням, – додав він. – Дивує лише швидкість змін». Він також додав, що вчені не сумніваються, що зміна клімату є результатом діяльності людини.
«Ера глобального закипання»
«Зміна клімату вже відбувається. І те, що відбувається, вселяє жах. І це лише початок. Епоха глобального потепління закінчилася, почалася епоха глобального закипання. Цим повітрям неможливо дихати. Ця спека нестерпна. А рівень доходів від видобутку викопного палива та бездіяльність у сфері клімату – неприпустимі», – наголосив Генеральний секретар.
Необхідно діяти
За словами Антоніу Гутерріша, міжнародне співтовариство все ще може обмежити підвищення глобальної температури 1,5 градусами Цельсія та уникнути найнебезпечніших наслідків глобальної зміни клімату. Деякий прогрес, підкреслив він, таки помітний: йде активне впровадження відновлюваних джерел енергії; робляться позитивні кроки таких секторах як судноплавство.
«Але ніщо з цього не відбувається у необхідному обсязі чи досить швидко, – продовжив голова ООН. – Підвищення температури потребує прискорених дій».
Антоніу Гутерріш знову закликав лідерів країн «Великої вісімки», відповідальної за 80 відсотків глобальних викидів, активізувати дії боротьби зі зміною клімату.
Відмова від використання вугілля
«Нам потрібні нові амбітні національні цілі зі скорочення викидів, – сказав Генсек. – Нам необхідно, щоб усі країни вжили заходів відповідно до мого Пакту солідарності у боротьбі зі зміною клімату та Програмою прискорення. Розвинені держави повинні взяти на себе зобов’язання досягти нульового рівня викидів якомога ближче до 2040 року, а країни з ринковою економікою, що формується, – до 2050 року».
Крім того, за словами Антоніу Гутерріша, мають бути підготовлені та представлені переконливі плани щодо відмови від використання вугілля до 2030 року для країн Організації економічного співробітництва та розвитку (ОЕСР) та до 2040 року – для решти світу.
Захистити населення
«Екстремальна погода стає новою нормою, – наголосив Генсек. – Усі країни мають відреагувати на це та захистити свої народи від виснажливої спеки, смертельних повеней, штормів, посух та пожеж. Настав час для глобального сплеску інвестицій в адаптацію – заради врятування мільйонів життів від кліматичної катастрофи».
У Азії частота виникнення хвиль спеки за 60 років зросла на 30 відсотків. У дітей, які зазнали впливу такої погоди, може виникати безліч проблем зі здоров’ям: від теплового удару до діареї та низької маси тіла при народженні. Також підвищується ризик розвитку астми, алергії, серцево-судинних захворювань та проблем із диханням, попереджають у ЮНІСЕФ.
У вагітних жінок, які зазнали впливу хвиль спеки, може підвищитися ризик ускладнень під час пологів. На тлі тривалих посух хвилі спеки можуть загрожувати доступу дітей до безпечної питної води. Теплові хвилі позначаються на здібності дітей до навчання, оскільки в цей час вони мають труднощі з концентрацією.
Дорослі сприймають спеку інакше, ніж діти, тому батькам та іншим особам, які доглядають дітей, буває складно визначити небезпечні ситуації чи симптоми викликаних перегрівом захворювань в дітей віком.
Хвилі спеки в Європі та Центральній Азії
В останні роки хвилі спеки стали більш частим явищем у країнах Європи та Центральної Азії. Згідно з останніми оцінками, близько половини дітей, які проживають у 50 країнах регіону, часто зазнають впливу хвиль спеки. Середньосвітовий показник — один із чотирьох – удвічі нижчий.
Минулий рік став у Європі другим найтеплішим роком за всю історію спостережень у регіоні. А в деяких країнах південно-західної Європи він був найтеплішим за всю історію спостережень. У Азії частота виникнення хвиль спеки за 60 років зросла на 30 відсотків.
Ймовірно, найближчими роками теплові хвилі виникатимуть у Європі та Центральній Азії ще частіше. Навіть за найконсервативнішого сценарію підвищення температури на 1,7 градуса Цельсія до 2050 року всі діти в Європі та Центральній Азії, згідно з розрахунками, піддаватимуться впливу високої частоти хвиль спеки. 81 відсоток дітей зазнає впливу вкрай тривалих хвиль спеки, а 28 відсотків, як очікується, зазнають впливу високоінтенсивних хвиль спеки.
В рамках сценарію, що передбачає підвищення температури на 2,4 градуси Цельсія, прогнозується, що 97 відсотків дітей у регіоні зазнають впливу вкрай тривалих хвиль спеки, а 56 відсотків дітей – впливу високоінтенсивних хвиль спеки.
Підвищувати поінформованість населення
Незважаючи на значні ризики, на які наражаються діти внаслідок хвиль спеки та інших небезпечних кліматичних явищ, рівень поінформованості населення, політичного реагування та фінансування вкрай недостатній. У ЮНІСЕФ розробили рекомендації щодо захисту дітей та їх оточення від впливу теплових хвиль.
Рекомендації ЮНІСЕФ
Здатність уникнути хронічного теплового впливу в майбутньому, справлятися з ним і підвищувати стійкість до нього залежатиме від рішень, ухвалених зараз. Питання містобудівного проектування та інвестицій в інфраструктуру, подолання соціально-економічної нерівності та управління ризиками, пов’язаними зі зміною клімату, мають вирішуватись одночасно.
Мешканці густонаселених міських районів можуть бути особливо вразливими до хвиль спеки. Райони з менш густим деревним пологом, ширшими вулицями та щільнішою забудовою можуть сприяти значному підвищенню нагріву міста.
Серед необхідних заходів – реформування будівельних стандартів, аналіз факторів уразливості та інвестиції у спорудження об’єктів інфраструктури, здатних протистояти хронічному тепловому впливу, а також мінімізувати його, особливо у неформальних поселеннях, де мешкають уразливі групи населення. Жителі з низьким рівнем доходу також можуть наражатися на ризик впливу хвиль спеки, оскільки їм часто бракує ресурсів для забезпечення власного захисту. Міські жителі, які орендують житло, можуть не мати можливості його модифікувати.
Системи оповіщення про спеку
По всій Європі поширені системи оповіщення про спеку, які є комплексом поетапних заходів, заснованих на даних про температуру або рекомендації щодо правил поведінки при жарі. Їх випускає національна метеорологічна служба чи інші державні установи, які надають прогнози погоди та попередження. За допомогою цієї системи місто або муніципалітет можуть розробити комплексний план, що включає заходи щодо забезпечення готовності та реагування, які у свою чергу дозволять створити ефективну систему оповіщення з використанням різних каналів зв’язку. Для порівняння, у країнах Центральної Азії системи оповіщення про спеку трапляються рідко.
Проблеми Центральної Азії
Центральна Азія – посушливий і напівзасушливий регіон, брак води, деградація земель та обмеженість можливостей попередження та ліквідації надзвичайних ситуацій сприяють підвищенню вразливості дітей до ряду небезпечних природних явищ, у тому числі до хвиль спеки. Останні сто років потепління поверхні Землі в посушливих районах було на 20-40 відсотків вище, ніж у вологих районах. Таким чином, посушливі райони, наприклад, у Центральній Азії, піддаються підвищеному ризику впливу екстремальних температур.
Для боротьби з підвищенням температури та захисту вразливих груп населення необхідно проводити політику, націлену на створення систем раннього оповіщення, підвищення поінформованості населення, надання фінансової підтримки у разі втрати доходу, налагодження зв’язків із основними службами, залучення соціальних працівників, створення стійкої до зміни клімату інфраструктури, освіта та наукові дослідження.
ЮНІСЕФ закликає уряди вжити термінових заходів, а громадянське суспільство та донорів – надати підтримку для зниження впливу теплових хвиль на дітей та забезпечити, щоб у центрі зусиль щодо адаптації до зміни клімату та пом’якшення його наслідків були потреби та права дітей.
Вплив хвиль спеки на дітей
Захворювання, спричинені перегрівом, виникають у тих випадках, коли дія високої температури та вологості, що посилюється при фізичному навантаженні, перевищує здатність організму до самоохолодження. Наслідки варіюються від легень, таких як тепловий висип у немовлят, до більш серйозних, загрозливих для життя, таких як тепловий удар, що діагностується при підвищенні температури тіла вище 40 градусів Цельсія і супроводжується високим ризиком відмови органів.
Ключове значення має профілактика. Обладнання більш прохолодних приміщень для немовлят та дітей, рясне питво води, відмова від перебування на відкритому повітрі в спекотний полуденний та денний годинник, а також неквапливий перехід до фізичних навантажень – ось найбільш ефективні способи уникнути захворювань, викликаних перегріванням.
Діти особливо вразливі до хвиль спеки, оскільки їхньому організму потрібно більше часу для активізації потовиділення. Їм потрібно більше часу, ніж дорослим, для акліматизації у теплому середовищі. Діти молодшого віку також сильніше схильні до ризику зневоднення, оскільки вода становить більшу частину маси їх тіла.
Немовлята та діти молодшого віку важко регулюють температуру свого тіла. Згідно з дослідженнями, у дітей молодшого віку, які провели 30 хвилин у приміщенні з температурою 35 градусів Цельсія, температура тіла піднімалася значно вище і швидше, ніж у матерів, незважаючи на те, що в порівнянні з їхніми розмірами діти пітніють більше, ніж дорослі.
Педіатри радять особам, які здійснюють догляд за дітьми, стежити за кількістю води, яку вони споживають, і заохочувати їх пити до того, як вони попросять. Жага вказує на те, що організм уже зневоднений. ЮНІСЕФ співпрацює з урядами та партнерами по всьому регіону у розробці та здійсненні планів дій щодо боротьби зі спекою та створення систем оповіщення про спеку. ЮНІСЕФ веде в країнах активну діяльність, спрямовану на зміцнення існуючих систем, включаючи системи освіти та охорони здоров’я, для забезпечення більш ефективного захисту дітей, у тому числі шляхом застосування механізмів пом’якшення наслідків теплових хвиль та адаптації до них.
Зміна клімату
Згідно з науковими даними, підвищення температури є наслідком зміни клімату. ЮНІСЕФ закликає уряди країн Європи та Центральної Азії скоротити викиди CO2 для утримання глобального потепління в межах 1,5 градуса Цельсія та подвоїти обсяг фінансування заходів щодо адаптації до зміни клімату до 2025 року.