Щороку 2 млн тонн бруду скидається у водойми
На часі – зміни правил управління річками, покарання порушників та відповідальне ставлення місцевих громад до збереження водних ресурсів. На цьому наголосив Міністр захисту довкілля та природних ресурсів України Руслан Стрілець під час виступу на виїзному засіданні Комітету Верховної Ради України з питань екологічної політики та природокористування на тему «Про стан річок України та шляхи його покращення».
На заході йшлося про сучасний стан річок України, результати здійснення державного контролю, заходи щодо збереження та поліпшення стану річок тощо.
«Наша водна арифметика невтішна. Щороку 2 млн тонн забруднюючих речовин скидається до водних об’єктів. 50% областей України мають природний дефіцит прісної води. Для 80% населення України стан питної води є незадовільним. За останні 15 років водність р. Дніпро зменшилася на 10%. Українські водойми потерпають від забруднення стічними водами, важкими металами, хімікатами, ігнорування місцевою владою законодавства, відсутність контролю», — наголосив Руслан Стрілець.
За його словами, радянська система господарювання змінила екосистеми наших річок. Тепер це здебільшого каскади ставків та водосховищ, або узагалі струмки чи зневоднені пустелі. Це характерно навіть могутньому Дніпру. Яскравий приклад – річка Рось. З колись повноводної річки з багатим біорізноманіттям вона перетворилася на струмок. Спільно з народними депутатами у межах Міжвідомчої групи працюємо над відновленням Росі після багаторічного виснажливого використання та забруднення.
«Досягнення доброго стану вод в Україні – частина нашого шляху до ЄС. Ми у Міндовкілля імплементуємо в українське законодавство норми однієї з найдорожчих директив ЄС – Водної Рамкової. Наприкінці 2022 року ухвалено Водну стратегію України до 2050 року. Завершуємо підготовку планів управління річковими басейнами. За моїм дорученням цей процес має бути завершений до кінця 2023 року. Це стратегічні цілі на багато років вперед», — повідомив Руслан Стрілець.
Тож стале управління водними ресурсами дасть нове життя нашим річкам, а оновлені річки дадуть нове життя нам.