У світі спостерігається безпрецедентна спека

У світі спостерігається безпрецедентна спека

За даними, що використовуються Всесвітньою метеорологічною організацією (ВМО) для моніторингу стану глобального клімату, вересень став найспекотнішим за всю історію спостережень, причому з рекордним відривом.

Це ще один рекорд, який лише підтверджує швидкість, з якою парникові гази змінюють клімат планети. 2023 рік, ймовірно, стане найтеплішим за всю історію спостережень, а червень, липень, серпень та вересень уже побили місячні температурні рекорди.

За даними Служби зміни клімату «Коперник», середня температура у вересні становила 16,38°C. Це на 0,5°C вище за температуру попереднього найтеплішого вересня 2020 року і приблизно на 1,75°C тепліше порівняно з доіндустріальним періодом (1850-1900 роки).

Низка рекордів

Національне управління океанічних та атмосферних досліджень США заявило, що ймовірність того, що 2023 стане найтеплішим за всю історію спостережень, становить понад 99 відсотків. Вересень став нетипово теплим місяцем за всі 174 роки спостережень Національного управління.

У Північній Америці, Південній Америці, Європі та Африці вересень був найтеплішим за всю історію спостережень. За даними Національного управління, в Азії вересень був другим найтеплішим, а в Океанії – третім найтеплішим.

Шостий місяць поспіль у вересні відзначалася рекордно висока місячна температура поверхні Світового океану. В Антарктиді було відзначено найтепліший вересень (при цьому площа морського льоду залишалася на рекордно низькому рівні), а в Арктиці – другий найтепліший вересень за всю історію спостережень.

«Починаючи з червня, на суші та на морі спостерігається безпрецедентна спека. Температурні аномалії величезні – вони набагато більші, ніж усі, що ми колись бачили у минулому, – заявив Генеральний секретар ВМО професор Петері Таалас. – Особливу тривогу викликає те, що явище Ель-Ніньо продовжує формуватися, і тому очікується, що рекордні температури зберігатимуться протягом кількох місяців, надаючи каскадний вплив на навколишнє середовище та суспільство».

Межа в 1,5 ° C

Паризька угода встановлює довгострокові цілі, якими повинні керуватися всі країни для суттєвого скорочення глобальних викидів парникових газів, щоб обмежити підвищення глобальної температури у цьому столітті до 2 °C, при цьому докладаючи зусиль для подальшого обмеження підвищення до 1,5 °C, щоб уникнути або зменшити несприятливий вплив та пов’язані з ним втрати та збитки.

Той факт, що окремий місяць або рік перевищив межу 1,5 °C, не означає, що ми перевищили рівень 1,5 °C, зазначений у Паризькій угоді, оскільки йдеться про довгострокове потепління протягом багатьох років.

НАШ ГРАД