Число жінок-депутатів у світі зростає

Число жінок-депутатів у світі зростає

Частка жінок у парламентах світу досягла 26,9 відсотка — згідно з останніми підрахунками Міжпарламентського союзу (МПС). За рік цей показник збільшився на 0,4 відсотка, що відповідає темпам зростання 2022 року. При цьому у 2020-2021 роках кількість жінок-депутатів збільшувалася трохи швидше – на 0,6 відсотка на рік, повідомляє ООН. 

Доповідь МПС ґрунтується на оновлених даних, що включають результати парламентських виборів та призначень 2023 року у 52 країнах. 27,6 новообраних депутатів у всьому світі – жінки. Це на 1,4 відсотка більше ніж за результатами попередніх опитувань. 

Представництво жінок збільшується

У світовому масштабі частка жінок-спікерів парламентів збільшилася до 23,8% (зростання на 1,1%). Камбоджа та Кот-д’Івуар у 2023 році вперше обрали жінок-спікерів.

Добре продумані та реалізовані квоти продовжують залишатися важливим чинником збільшення представництва жінок. 43 палати парламентів, які мали ту чи іншу форму квот, обрали в середньому 28,8% жінок-депутатів порівняно з 23,2% у країнах без квот.

Північна та Південна Америка лідирують серед регіонів

У Північній та Південній Америці жінки склали 42,5 відсотка всіх депутатів, обраних чи призначених у палатах парламентів, оновлених у 2023 році, що є найвищим показником серед регіонів світу. 

Таким чином, Північна та Південна Америка зберегли лідируючу позицію, і загальна кількість жінок-депутатів у регіоні досягла вже 35,1 відсотка.

В Африці на південь від Сахари зареєстровано найбільший прогрес серед усіх регіонів – зростання на 3,9 процентних пункти на виборах 2023 року порівняно з показниками попередніх голосувань. Найбільших успіхів у плані зростання показників вдалося досягти у Беніні, Есватині та Сьєрра-Леоні, чому, зокрема, сприяли квоти.

Країни, що лідирують за кількістю жінок-парламентаріїв

Серед країн у світовому рейтингу МПС продовжує лідирувати Руанда: жінки займають 61,3 відсотка місць у парламенті, за нею йдуть Куба (55,7 відсотка) та Нікарагуа (53,9 відсотка). 

В Андоррі, Мексиці та Об’єднаних Арабських Еміратах, за підрахунками МПС, однакова кількість жінок-депутатів та чоловіків-депутатів.

Пострадянський простір

За результатами парламентських виборів у Туркменістані, кількість жінок-депутатів збільшилася на 0,8 відсотка, повідомляють у МПС, а в нижній палаті парламенту Казахстану цей показник, навпаки, зменшився на 8,7 відсотка. 

В Естонії Кая Каллас була переобрана прем’єр-міністром, а Евіка Силіна – вперше обрана прем’єр-міністром Латвії. У результаті всі три країни Балтії — Естонія, Латвія та Литва — завершили 2023 з жінками-прем’єр-міністрами.

Гендерні питання домінували на багатьох виборах 

У доповіді МПС йдеться, що на багатьох виборах 2023 року – на тлі відкату у сфері жіночих прав – домінували ґендерні питання, особливо питання щодо репродуктивних прав жінок.

На виборах у Польщі питання репродуктивних прав стало центральним – після рішення суду 2020 року, яке суворо обмежило доступ жінок до абортів. За ним були масові протести по всій країні. У доповіді висловлюється припущення, що це був один із головних факторів, який привів правлячу партію до поразки.

«Відкотений у сфері прав жінок та жінок-депутатів, який ми спостерігаємо у всіх частинах світу, є неприйнятним. Жінки висловлюються та підтримують одна одну, і все більше союзників-чоловіків приєднуються до боротьби з гендерною дискримінацією та насильством», – сказала Синтія Лопес Кастро, президент Бюро жінок-парламентаріїв МПС.

З іншого боку, президентом Аргентини у 2023 році був обраний Хав’єр Мілей, який пообіцяв провести референдум про відміну прогресивних законів про аборти, прийняті в країні у 2020 році.

Жінки, які пішли із політики

У звіті також зазначається, що кілька відомих жінок у 2023 році пішли з політики, посилаючись на погрози та вигоряння. Серед них – колишня прем’єр-міністр Нової Зеландії Джасінда Арден, яка оголосила, що йде у відставку у січні 2023 року.

Через кілька місяців Санна Марін, колишній прем’єр-міністр Фінляндії, яка була відсторонена від влади на квітневих виборах, також подала у відставку з посади депутата і вирішила піти з політики. Декілька відомих голландських жінок-депутатів також пішли у відставку.

«Цього року ми спостерігаємо деяке зростання та історичні здобутки щодо жінок у парламенті, але ми також є свідками деяких тривожних тенденцій. Наші дані показують, що жінки несуть на собі основний тягар ненависті у політичному просторі, і ця тенденція, схоже, посилюється з появою штучного інтелекту. Ми повинні виявляти пильність і підтримувати парламенти, оскільки вони активізують свою діяльність і вживають заходів, щоб створити безпечний простір як для жінок, так і для чоловіків», – сказав глава МПС Мартін Чунгонґ.

НАШ ГРАД