Ліквідовані ПАТ Банк «Контракт» і ПАТ «Банк Велес»
Національний банк України прийняв постанову про ліквідацію ПАТ Банк «Контракт» і ПАТ «Банк Велес», про це повідомляє прес-служба НБУ. У вересні 2015 року Національний банк отримав низку скарг від юридичних осіб щодо непроходження платежів у ПАТ Банк «Контракт», унаслідок чого у банк був введений куратор для більш детального вивчення ситуації. Куратор виявив значний обсяг непроведених клієнтських платежів, які приховувалися за різними статтями балансу. Крім того, було виявлено недостачу понад 12 млн. грн. в касі (5.1 млн. грн. фактично наявних проти 17.1 млн. грн. за даними звітності, поданої Національному банку). Керівництво банку пояснило таку розбіжність помилковим формуванням звітності. Також з метою поліпшення фінансового результату, банк використовував фіктивні операції з цінними паперами, що фактично є викривленням фінансової звітності. Крім того, було розпочато продаж майна банку третім особам без фактичного надходження грошових коштів – із відстроченням платежів, за рахунок перепродажу цінних паперів.
Недостатній обсяг ліквідних коштів, невиконання платежів клієнтів та систематичне викривлення фінансової звітності створювали загрози для вкладників та кредиторів ПАТ Банк «Контракт». Банк було віднесено до неплатоспроможних на підставі пункту 3 частини першої статті 76 Закону «Про банки і банківську діяльність», згідно з яким Національний банк України зобов’язаний прийняти рішення про віднесення банку до категорії неплатоспроможних у разі невиконання протягом п’яти робочих днів поспіль двох і більше відсотків своїх зобов’язань перед вкладниками та іншими кредиторами.
Ліквідацію ПАТ «Банк Велес» вирішено за здійснення ризикової діяльності, систематичні порушення законодавства у сфері фінансового моніторингу. У вересні поточного року Національний банк запобіг спробі вивести за кордон близько 460 млн. дол. США за документами, що мають ознаки фіктивності. Ця невдала спроба стала підставою для проведення інспекційної перевірки банку з питань фінансового моніторингу.
Під час перевірки були виявлені факти здійснення банком ризикової діяльності та ціла низка операцій, характер яких дає підстави вважати, що вони були спрямовані на:
• уникнення виконання вимог та обмежень, передбачених банківським, валютним законодавством, законодавством з питань фінансового моніторингу;
• участь банку (надання банком послуг) у проведенні фінансових операцій, метою яких є виведення капіталів (зокрема повʼязаних із переказом коштів за кордон тощо);
Близько 90% всіх операцій, що здійснювались банком, були саме такими. За неповний рік їх обсяг перевищив 100 млн. дол. США. Крім того, значний обсяг операцій проведено з використанням підроблених документів.
Ліквідація банку не матиме впливу на стабільність фінансового ринку, зважаючи на невеликий обсяг активів (314.2 млн. грн. на кінець III кварталу 2015 року) та незначну кількість клієнтів – фізичних осіб (близько 150 осіб).
Згідно ст. 77 Закону України «Про банки та банківську діяльність» Національний банк України має право відкликати банківську ліцензію з власної ініціативи у разі, якщо:
1) виявлено, що документи, надані для отримання банківської ліцензії, містять недостовірну інформацію;
2) банк не виконав жодної банківської операції протягом року з дня отримання банківської ліцензії;
3) встановлено систематичне порушення банком законодавства у сфері запобігання та протидії легалізації (відмиванню) доходів, одержаних злочинним шляхом, або фінансуванню тероризму та фінансуванню розповсюдження зброї масового знищення.