Перша доба заховрювання грипом – температура
За оперативною інформацією ДУ «Житомирський обласний лабораторний центр МОЗ України» в Житомирскій області на грип та ГРВІ впродовж 49 тижденя епідсезону 2016-2017 років захворіло 8 107 осіб, (що становить 649,4 на 100 тисяч населення). Серед захворілих діти віком до 4 років – 1781, 5-14 років – 2967, 15 до 17 років – 900, а також особи віком 18-29 років – 918, 30-64 років – 1377, 65 і старші – 164. Госпіталізовано 339 осіб. Перевищення епідемічного поругу становить 22,7%. Про це повідомляє прес-служба Управління охорони здоров`я ЖОДА.
«У грипу – різкий початок, протягом першої доби вже температура 38-39», – пояснює головний дитячий імунолог Києва Федір Лапій.
Перша доба заховрювання грипом – температура. Без паніки, уважніше придивіться до хворого. Якщо хворий ви – прислухайтеся до себе. «Сама температура не є вирішальним факторм, звертатися чи не звертатися до лікарів. Якщо дитина жвава, збили температуру, вона грається, їсть, п’є, то не треба звертатися до лікаря, навряд чи там є такий важкий стан», – говорить лікар.
Якщо дитина активна – їй потрібне лише жарознижувальне з домашньої аптечки, коли температура перевалює за 38. Сольові розчини в ніс, рясне пиття, добре провітрена кімната, жодних шкарпеток із начосом.
«Не кутати, не робити з неї термоса», – радить Федір Лаптій.
І не поспішайте нести в аптеку півзарплати. Міністерство охорони здоров’я попереджає: те, що так люблять виписувати лікарі, та й, довірившись рекламі, самі собі призначають українці під час застуди, має не більше, ніж психологічний ефект. Перелік препаратів, ефективність яких не доведена, публікує заступник міністра охорони здоров’я Олександр Лінчевський: противірусні, імуномодулятори, інтерферони, антигістамінні, рослинні препарати – при неускладнених ГРВІ дітям геть не потрібні. Сиропи від кашлю, які полегшують життя дорослим, маленьким пацієнтам можуть навіть нашкодити, вітаміни – на перебіг захворювання не впливають, антибіотики варто підключати лише тоді, коли є бактеріальна інфекція, на вірус антибіотики не діють. Для багатьох пацієнтів цей документ стає одкровенням, адже саме нерекомендовані та малодієві ліки часто приймають українці.
Дитина із неускладненим ГРВІ видужає без ліків на третю-п’яту добу, стверджує сучасна медицина. Грип дає іншу картину.
ОЗНАКИ ГРИПУ БЕЗ УСКЛАДНЕНЬ:
1-й день хвороби – сухий ніс, біль за грудиною, озноб.
На 2-й день може приєднатися болючий кашель, наче щось заважає.
3-го дня кашель стає продуктивним.
Якщо грип без ускладнень – на 5-й день людина видужує і вже безпечна для оточуючих.
Тим часом БАКТЕРІАЛЬНІ УСКЛАДНЕННЯ ПІД ЧАС ГРИПУ вкладають у ліжко мінімум на тиждень і без антибіотика вже не обійтися. «Після третьої-четвертої доби може приєднуватися пневмонія, зумовлена не самим вірусом, а бактеріями, які нас населяють. Це інфекція, яка проживає у носоглотці, грип для неї відкриває ворота і пневмокок потрапляє у легені й викликає пневмонію. Так само грип вікриває ворота для розвитку отиту. Якщо є біль у вусі, це привід звернутися до лікаря. Тут уже треба призначати антибактеріальну терапію», – радить головний дитячий імунолог Києва Федір Лапій.
Найнебезпечніший штам грипу одразу в перший же день атакує легені. Саме вірусна пневмонія торік забрала життя 400 українців, і зафіксована вже цього року.
«Захворів – сиди вдома. Для вас – це температура, нездужання. Але ваш колега по роботі є групою ризику. Ви працюєте в офісі разом з вагітною жінкою – для неї грип може стати фатальним. Ви перенесете, ви переборете, а вона – ні», – попереджає заступник міністра охорони здоров’я Олександр Лінчевський.
Єдина гарантія, що грип не вб’є, – вакцина. Щоб популяризувати щеплення, очільниця МОЗу Уляна Супрун та її заступник щепляться перед камерами. Жодних застережень, кому і коли вводити вакцину, немає, наголошує головний дитячий імунолог столиці. «Вакцина не містить живого вірусу, її можна вводити людям з тяжким імунодефіцитом, вона для них є безпечною», – запевняє Федір Лаптій.